Co oznacza wykończenie mieszkań pod klucz?

Pod terminem wykończenia mieszkań pod klucz kryje się jego gruntowe wykończenie. Takie mieszkanie jest praktycznie gotowe do zamieszkania, bez konieczności przeprowadzania jakichkolwiek remontów. W mieszkaniu wykończonym pod klucz mamy pomalowanie ściany, ułożone podłogi, wykończone łazienki, a niekiedy nawet wykonaną zabudowę.

Tynk czy płyta kartonowo-gipsowa. Co lepsze?

Obecnie suche tynki stanowią bardzo popularną alternatywę dla wykończeń tradycyjnymi tynkami. Wiele osób zastanawia się, co będzie lepsze: tynki czy może płyty kartonowo-gipsowe? Płyty gipsowe bardzo chętnie są wybierane ze względu na szybki montaż oraz brak konieczności wykonywania prac na mokro. Za ich pomocą można wyrównać ściany, ukryć nieestetyczne przewody, a nawet wznieść całe ścianki działowe. Kolejną ich zaletą jest ich cena. Płyty gk są dużo tańsze, a ich ułożenie wymaga mniejszych nakładów pracy. Mimo wielu zalet płyty kartonowo gipsowe nie są pozbawione wad. Jest to materiał znacznie mniej trwalszy od tradycyjnego tynku.

Jak prawidłowo przygotować ściany do malowania? 

Malowanie ścian to proces wieloetapowy, na który składa się kilka czynności. Aby przyniosło ono dobry efekt, a farba nie odchodziła, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod malowanie. Przed malowaniem ścian należy je oczyścić, zagruntować, a w razie konieczności również wypełnić zaprawą szpachlową – cementową lub gipsową. Gruntowanie jest szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku, gdy podłoże jest bardzo chłonne i zachodzi obawa, że będzie odciągać wilgoć z farby.

Jaki rodzaj tapety najlepiej wybrać do domu? 

W sklepach możemy dostać różne rodzaje tapet. Najpopularniejsze z nich to tapety papierowe, które występują w niezliczonej ilości kolorów i wzorów. Są chętnie wybierane ze względu na niską cenę. Tapety na flizelinie od kilku lat zyskują na popularności. Flizelina powoduje, że tapeta jest giętka, elastyczna i wytrzymała, a także znacznie bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu z tapetą papierową. Tapety z włókna szklanego są bardzo trwałe oraz odporne na czynniki zewnętrzne. Zwykle występują w kolorze białym lub szarym. Później taką tapetę można pomalować na dowolny kolor. Raufazy to tapety, które dobrze maskują wszelkie nierówności i ubytki ścian. Podobnie, jak tapety z włókna szklanego, występują w kolorze białym, a potem je można pomalować na dowolny kolor. Tapety tekstylne wykonane są zwykle na podłożu akrylowym lub na papierze. Często wybierane są do salonów lub sypialni, zwłaszcza te zrobione z lnu lub jedwabiu. Tapety tłoczone posiadają efektownie wyglądające tłoczone wzory. Dobrze przykrywają nierówności oraz nadają się do malowania. Pamiętajmy o tym, że wybór odpowiedniej tapety powinien być podyktowany nie tylko kolorystyką, ale również stanem podłoża. 

Jak układać panele podłogowe z V-fugą? 

Od niedawna popularnością cieszą się panele podłogowe z V-fugą. Ten sposób wykończenia sprawia, że panele prezentują się jak drewniana podłoga. Panele z V-fugą bardzo często wyposażone są w nowoczesny zamek express click, co znacznie ułatwia ich montaż. Układając panele, możemy zdecydować się na regularne umieszczanie ich względem siebie. Innym sposobem jest przesunięcie drugiego rzędu paneli o połowę długości deski.

W jakiej kolejności wykonywać prace remontowe? 

Właściwa kolejność prac remontowych jest niezwykle ważna. Warto jej przestrzegać, aby sprawnie przejść do kolejnego etapu remontu. Na początku powinniśmy zacząć od najbardziej inwazyjnych prac remontowych, czyli np. od wyburzenia ścian. Jeśli decydujemy się na nowe okna, również powinniśmy je wstawić na początku remontu. W następnej kolejności rozprowadzamy instalacje elektryczne, gazowe, grzewcze, wodne, kanalizacyjne. Kolejnym etapem jest wykonanie wylewek samopoziomujących oraz tynkowanie ścian. Po tym etapie możemy przejść do montażu płyt kartonowo gipsowych. Po montażu płyt g-k wykonujemy szpachlowanie, szlifowanie i pierwsze malowanie. W następnej kolejności montujemy futryny oraz drzwi. Robimy ostateczne malowanie, flizowanie, a następnie układamy płytki lub panele na podłogach. W ostatniej kolejności montujemy meble w zabudowie, sprzęt AGD, osprzęt elektryczny, urządzenia grzewcze i sanitarne w kolejności adekwatnej do sytuacji.